UŽDUOTI KLAUSIMĄ          PRENUMERUOTI

Komentarai

Previous
Next

7 patarimai sportuojantiems savarankiškai

epatarimai.lt naujienos patarimai straipsniai
Paveikslėlis: © Pixabay

Pateikiame keletą paprastų, mokslo duomenimis pagrįstų patarimų, kurie pravers daugeliui savarankiškai sportuojančių ar besimankštinančių žmonių.

1. Būkite atviri pokyčiams. Tik pradėję mankštintis ar sportuoti naujokai neretai itin stropiai laikosi savo fizinio aktyvumo praktikų, yra dogmatiški, prastai prisitaiko prie kintančių sąlygų. Tačiau praktiškai įgyvendinant įvairias programas pasitaiko visokiausių pakeitimų, eksperimentavimo ir pritaikymo konkrečiam asmeniui bei aplinkybėms. Atminkite – tik individualizuoti, pritaikyti konkrečiam žmogui elgsenos keitimo planai gali virsti realybe! Visų svarbiausia susitelkti į kokybiškus praktinius užsiėmimus ir naujų gerų įpročių formavimą. O tai ilgas ir nelengvas procesas. Ieškokite būdų, kaip savo treniruotę padaryti malonią ir efektyvią. Apmąstykite visus trukdančius veiksnius, pasitarkite su specialistais ir kurkite savo asmeninę mankštos sistemą.

2. Neskubėkite mankštintis neapšilę. Norint, kad pagrindinės organizmo sistemos sėkmingai įsitrauktų į intensyvią fizinę veiklą, svarbu suaktyvinti kraujotaką raumenyse, širdies veiklą bei kvėpavimo sistemą. Suintensyvėjusi kraujotaka garantuoja, kad raumenys jau pasiruošę staigiems ir intensyviems susitraukimams ir dirbs efektyviau bei saugiau.

3. Nepersistenkite. Žinodami, kaip svarbu gerai apšilti prieš treniruotę, nepersistenkite ir nepadauginkite. Pavyzdžiui, jeigu valandą (kad ir nedideliu tempu) bėgate ant bėgimo takelio ar minate dviratį, apkrautos raumenų grupės jau bus gerokai nuvargusios ir greičiausiai nesugebėsite kokybiškai atlikti visos likusios treniruotės. Jei po apšilimo planuojate toliau intensyviai dirbti, rekomenduotume riboti įvadinę aerobinę treniruotės dalį iki 15–20 minučių.

4. Asmeninei pažangai įvertinti naudokite ne vieną matavimo dydį. Jei atkakliai mankštinatės, bet nesulaukiate geidžiamo rezultato (pavyzdžiui, nemažėja ar nedidėja apimtys, svoris), po kurio laiko galite prarasti motyvaciją mankštintis. Mokslo įrodyta, kad sistemingai sportuodami prarandame dalį kūno riebalų, padidėja raumeninio audinio masė, raumenų bei širdies ir kraujagyslių sistemos ištvermė, aktyvus plaučių tūris, pagerėja miegas, sumažėja streso hormonų lygis ir t. t. Svarbu pastebėti šiuos pasiektus rezultatus, o ne tik sekti vieną numatytą dydį (pavyzdžiui, svorį ar liemens apimtį ir pan.).
Patarimas nuolat lieknėjančioms moterims ir merginoms. Kasdieną svertis tikrai nebūtina! Žmogaus svoris kasdien svyruoja (maždaug 0,5–1 kg) priklausomai nuo to, ko ir kiek buvo suvalgyta ir išgerta, kokia jūsų bendra savijauta, kiek miegojote, kokio pobūdžio veikla užsiėmėte ir pan. Užtenka pasisverti 1–2 kartus per savaitę, kad pastebėtumėte svorio pokyčius.

5. Prieš treniruotę – lengvas užkandis. Populiariojoje spaudoje itin dažnai kartojamas mitas, kad prastai jausitės, jei valgysite prieš jėgos ar ištvermės treniruotę. Ateiti į sporto salę visiškai tuščiu skrandžiu nėra gera mintis. Mitybos specialistai rekomenduoja nedaug užvalgyti likus 1,5–2 valandoms iki treniruotės, ypač produktų, turinčių angliavandenių ir šiek tiek baltymų, pavyzdžiui, viso grūdo duonos skrebutį su džemu ar riešutų sviestu, pudingo, vaisių apkepo, biskvito su vaisiais, košės ir pan. Prieš pat treniruotę galima suvalgyti bananą, mangą ar keletą sausainių, išgerti madingą „sveikuolišką“ kokteilį iš vaisių ar daržovių. Šie produktai suteiks pakankamai energijos ir neužpildys virškinamojo trakto sunkiai virškinamu maistu, kuris galėtų apsunkinti fizinę veiklą.

6. Ar treniruotis, kai trūksta miego? Jei neišsimiegojote naktį prieš treniruotę, griežtai neverskite savęs pasirodyti sporto salėje. Miegas skirtas kūno poilsiui, jėgų grąžinimui, medžiagų skilimo produktams iš raumenų pašalinimui, energinių medžiagų raumenyse atkūrimui, nervų sistemos atsigavimui ir t. t. Mokslinės studijos patvirtina, kad pakankamai neišsimiegojus gerokai sulėtėja reakcijos greitis, judesių tikslumas ir kt. O tai ženkliai padidina sporto traumų pavojų. Be to, neišsimiegojus sumažėja fizinis pajėgumas ir prarandamas įprastas judėjimo malonumas.

7. Dirbdami su treniruokliu neskubėkite didinti krūvio! Savaime suprantama, kad kiekvienas sistemingai besimankštinantis žmogus tikisi rezultato. O nekantriausieji rezultato laukia itin greitai, perdėm sparčiai didindami treniruočių krūvį. Taigi, jei dažnai pasukate treniruoklio apkrovos reguliavimo „rankeną“ neįprastai daug, elgiatės neteisingai: neproporcingai apkraunamos atskiros kūno dalys, tad atliekate itin daug fizinių pastangų reikalaujantį, bet nenatūralų, netaisyklingą judesį! Atminkite – itin didelė apkrova nepadės greičiau pasiekti norimo rezultato, o vietoje jo galite sulaukti traumos.

Šaltinis: panevezysvsb.lt

Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais!

Griežtai draudžiama EPATARIMAI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti EPATARIMAI kaip šaltinį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Užduok klausimą

Nerandi patarimo? Užduok klausimą ir mes patarsime!
epatarimai.lt
epatarimai.lt naujienos patarimai straipsniai

SSD ir HDD: kuris tinkamesnis jūsų poreikiams?

Finansų ekspertė Odeta Bložienė

7 patarimai, kaip išleisti mažiau: padės ne tik sutaupyti, bet ir apsisaugoti nuo viruso

epatarimai.lt naujienos patarimai straipsniai

5 patarimai, kaip išvengti nugaros skausmo dirbant kompiuteriu

epatarimai.lt naujienos patarimai straipsniai

Papildomas kaupimas pensijai: atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

epatarimai.lt naujienos patarimai straipsniai

Vėluoja mėnesinės, ar reikia kreiptis pas gydytoją?