Kiekvienos moters „laikrodukas“ yra individualus – paprastai jų menstruacijų ciklas gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų, tačiau pasitaiko, kad mėnesinės vėluoja dieną arba dvi, arba prasideda pora dienų anksčiau. Tai – taip pat normalu. O štai jeigu mėnesinės vėluoja 5 dienas ir daugiau, galima sakyti, kad jos užsilaiko. Taip dažniausiai reiškia nėštumą, bet tikrai nebūtinai – pasitaiko, kad laikas bėga, mėnesinės neprasideda, o nėštumo testas neigiamas, arba tiesiog žinoma, kad nei teoriškai, nei praktiškai moteris pastoti negalėjo. Kokios gali būti vėluojančių mėnesinių priežastys?
Nėštumas. Dažniausia vėluojančių mėnesinių priežastis. Moteris gali tapti jautresnė kvapams, ji pastebi, kad pieno liaukos tapo skausmingesnės. Mėnesinių gali nebūti net ir tuo atveju, jeigu nėštumas – negimdinis. Tai – gana pavojinga būsena, kelianti grėsmę moters gyvybei. Ankstyvuoju tokio nėštumo laikotarpiu požymiai niekuo nesiskiria nuo įprasto (nėštumo testas arba neigiamas, arba neaiškus). Galutinė diagnozė būna aiški tik po tyrimo ultragarsu ir gydytojo apžiūros.
Stresas. Tai vienas didžiausių žmogaus organizmo priešų. Kartais užtenka net ir nedidelės stresinės situacijos, ir dalis smegenų žievės, atsakanti už menstruacijas, kuriam laikui tampa neaktyvi. Priklausomai nuo streso lygio menstruacijos gali daugiau ar mažiau vėluoti.
Ovuliacijos anomalijos. Mėnesinės gali vėluoti dėl ūmaus uždegimo, stipraus streso, ovuliacijos nebuvimo arba vėlyvos ovuliacijos. Pavyzdžiui, jeigu moteris vartoja hormoninius preparatus, ovuliacija gali vėluoti 10-15 dienų.
Vaistai. Kartais mėnesinių vėlavimo priežastimi tampa vaistai. Dažniausiai tai – kontraceptikų vartojimas, arba staigus jų vartojimo nutraukimas ciklo metu.
Oralinių kontraceptikų vartojimo metu arba nutraukus vartojimą kelis ciklus mėnesinių gali nebūti iš viso. Jeigu taip nutinka vartojant vaistus, jų vartojimas nutraukiamas. Per 2-3 mėnesius (vėliausiai – per 6 mėnesius) kiaušidės vėl pradeda funkcionuoti normaliai. Priešingu atveju skiriami preparatai ciklo normalizavimui.
Ne mažesnę įtaką stabiliam menstruacijų ciklui daro nekontroliuojamas antidepresantų ir kitų vaistų vartojimas. Jei reikia nuolat vartoti medikamentus, pasitarkite dėl jų įtakos menstruacijoms su ginekologu.
Perimenopauzė. Po 40-ies moters reprodukcinė sistema jau ne tokia, kaip jaunystėje. Ovuliacija gali neįvykti arba vėluoti, tačiau tikimybė pastoti dar išlieka.
Staigūs kūno svorio pokyčiai. Ciklą gali sutrikdyti tiek staigus svorio priaugimas, tiek jo netekimas. Jeigu svorio netenkama greitai ir daug, organizmui ima stigti vitaminų, mineralinių ir maistinių medžiagų, sutrinka daugelio organizmo sistemų funkcijos. Staigus nutukimas sutrikdo hormonų balansą ir taip pat gali išderinti mėnesinių ciklą.
Staigi klimato kaita. Mėgstate toli keliauti? Kuo sunkiau bus aklimatizuotis prie naujų sąlygų, tuo didesnė tikimybė, kad mėnesinių ciklas išsiderins. Kita vertus, kaltas gali būti emocinis sukrėtimas dėl pasikeitusios jūsų buvimo/gyvenamosios vietos.
Per didelis fizinis krūvis. Reguliarus ir intensyvus krūvis (pavyzdžiui, sunkumų kilnojimas) taip pat daro įtaką menstruaciniam ciklui. Tai paaiškinama fiziniu ir psichologiniu stresu, nedideliu riebalų kiekiu sportininkių organizme.
Kiaušidžių policistozė. Tai liga, kurios vienas iš požymių – mėnesinių vėlavimas. Taip nutinka todėl, kad sutrinka antinksčių, hipotaliamo, hipofizės, skydliaukės arba kiaušidžių veikla. Išsibalansuoja visa hormoninė sistema. Susirgus policistoze dažnai imama priaugti daugiau svorio, ant veido, kūno padaugėja plaukų, padidėja kiaušidės. Mėnesinės gali dingti keliems mėnesiams, nevyksta ovuliacija. Tai – rimta liga, kuri gali baigtis nevaisingumu, taigi būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
Abortas. Jis taip pat gali tapti mėnesinių ciklo sutrikimo priežastimi, mat aborto metu sutrikdoma organizmo hormoninės sistemos veikla. Nėštumo metu pašalinama gimdos gleivinė, kurioje ir kaupiasi menstruacijų kraujas, taigi ciklas gali neatsinaujinti iki susiformuos nauja. Jei jums jūsų būklė kelia nerimą – būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
Jeigu nerimaujate, visada rekomenduojame kreiptis į šeimos gydytoją.